ایجاد انسجام در انتقال پیام برند

چگونه می توان در میان ابزارهای ارتباطات یکپارچه بازاریابی، انسجام و یکپارچگی ایجاد کرد؟

آنچه که در ادامه می شنوید مصاحبه زنده تلفنی با برنامه زنگ اقتصاد شبکه رادیو اقتصاد است که با موضوع ایجاد انسجام در انتقال پیام برند صورت گرفته است.

هدف اصلی یک برند رسیدن به یک هویت خاص از آن برند است و باید توجه کرد که برای تعریف این هویت همیشه نیاز به دو بال محتوا و خلاقیت می باشد که باید این دو بال همچون بال های پرنده با هم حرکت کنند. در واقع می توان با هرکدام از آنها به تنهایی هم حرکت کرد اما از یک طرف نمی توان با یک بال مسیر طولانی طی کرد و از طرف دیگر در پایان مسیر هم خسته شده و هزینه های زیادی نیز متحمل خواهیم شد.

۱- محتوا: آن چیزی که شرکت ها می خواهند بگویند، آن چیزی که در ادبیات برند، در هویت بصری برند، در قول و وعده ای که برند آنها قرار است پس از استفاده به مخاطبان و مشتریان خود بدهد و همچنین در داستانی که برند شرکت ها دارد، می توان تعریف کرد.

۲- خلاقیت: چطور گفتن و چگونه بیان کردن محتوا به شکلی که بالاترین تاثیر و اثرگذاری را داشته باشد.

لازم به ذکر است که برند ها علارغم داشتن هویت های شخصیتی خود، دارای هویت بصری نیز می باشند و زمانی که یک برند در نقاط تماس خود در فروشگاه ها، بسته بندی، رسانه های محیطی، رسانه های اجتماعی، نمایشگاه ها، محیطه کارخانه، نوع پوشش کارگران و کارمندان و …است و می توان تاثیری از رنگ، شکل و المان های این برند را مشاهده کرد؛ بر اساس آن می توان با ایجاد یک خلاقیت درست که بر پایه یک محتوای حرفه ای و حساب شده می باشد، یک اساسنامه منسجم و یکپارچه برای برند خود نگارش کرد. نکته قابل توجه این است که می توان نگارش اساسنامه هویت برند (Brand Identity) را مانند دستورالعملی که به عنوان ایزو در بسیاری از شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد، در دنیا مورد استفاده قرار داد.

در واقع می توان گفت که اساسنامه برند شرکت هایی که به این نتیجه رسیده اند که لگوی آنها، لگوتایپ، رنگ و حتی نحوه جایگیری آن در رسانه ها، باید به چه شکلی مطرح شود و به هیچ وجه اجازه برهم زدن تصویر ذهنی آن برای مخاطبان را نمی دهند؛ چک لیستی از نحوه حضور آنها در رسانه ها، در برنامه های تعاملی همچون نمایشگاه ها و رویدادها و نحوه انتخاب محل قرارگیری لگوی این شرکت ها، حتی زمانی که اسپانسر هستند، در اختیار آنها قرار می دهد، به گونه ای که هر زمانی که به این اساسنامه نیاز داشته باشند، می توانند به آن مراجعه کرده و از آن به عنوان یک راهنما استفاده کنند.

محتوا می تواند در قالب ادبیات برند که همان لحن، صحبت یا ادبیات شفاهی یا ادبیات کلامی برند است و یا ادبیات مکتوب یا اصطلاحا همان نوشته ها یا کپی رایتینگ هایی که از داستان برند حاصل می شوند، شکل بگیرد. همچنین محتوا می تواند به عنوان بصری در قالب بیلبوردها، تیزرهای تلویزیونی، شکل بسته بندی، رنگ آن و هر آنچه که مربوط به محصول و حاشیه های آن است، نیز شکل بگیرد.

نکته قابل توجه این است که اینکه چطور یک محتوا بیان شود بسیار مهم تر از خود محتوا است.

تمام پروژه های برندینگ دارای محتوا می باشند، اما آنچه که در این پروژه ها بسیار کم رنگ تر مشاهده می شود، خلاقیت در بیان محتوا است. زیرا خلاقیت منجر به ایجاد یکپارچگی می شود. در واقع خلاقیت باعث می شود که زمانی که نام یک شخص آورده می شود، تصویر ذهنی آن شخص در ذهن افراد شکل می گیرد.

در واقع می توان گفت که تصویر ذهنی که افراد از یک شخص در ذهن خود می سازند منجر به یک جایگاه سازی حسی، بصری و کلامی از آن شخص در ذهن مخاطبان خواهد شد و باید به این نکته توجه کرد که اگر بتوان این جایگاه را که در ذهن افراد ساخته شده است، تقویت کرد، می توان برند اثربخش تری داشت و بودجه های کمتری برای فعالیت های بازاریابی هزینه کرد.

تعریف خلاقیت:

۱- در دایره المعارف، خلاقیت به معنای خلق کردن، بوجود آوردن و تکمیل کردن بیان می شود. لازم به ذکر است که خلاقیت به معنای تکمیل کردن، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. زیرا می توان از این معنی این گونه برداشت کرد که حتما الزام به تولید محصول یا خدمات جدید نمی باشد بلکه با استفاده از خلاقیت می توان همان محصول یا خدمات خود را با توجه به نیاز مشتری، ارتقا و بهبود بخشید.

۲- رد شدن از تله تکرار: به منظور انجام این کار می توان از یک طرف تحقیق درستی در مورد هر آن چیزی که تا الان بوده است، انجام داد. از طرف دیگر در جلسات ایده پردازی شرکت کرد. زیرا با ایده دادن و آوردن آن روی کاغذ، مغز افراد خالی شده و آنگاه می توانند از نگاه و زاویه متفاوت، بیان جدیدی در حوزه برند خود داشته باشند.

یکی از مهم ترین راه های شکوفا کردن خلاقیت، نگاه کردن به موضوع از زاویه ای است که تاکنون به آن اینگونه نگاه نشده است، که این امر منجر به ایده پردازی و در نتیجه رد شدن از تله تکرار (خارج شدن مغز از حالت لمبیک یا مغز عادت ها و قرار گرفتن آن در حالت کورتکس یا مغز راه حل گرا) خواهد شد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که، با شکوفا شدن خلاقیت، یکپارچگی و انسجام در میان ابزارهای ارتباطات یکپارچه بازاریابی نیز ایجاد می شود.

ارسال یک پاسخ

به پاس حفظ حریم شخصی شما آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.