مشاور توسعه و شتابدهی تجارت ، برندینگ ، تبلیغات و بازاریابی
رسانه‌ها تا چه حدی می‌تواند در مدیریت برند مداخله نمایند؟ نقش رسانه‌ها در برند سازی در فضای تعاملی دنیای امروز چگونه است؟ چرا مردم از رسانه‌ها گریزان هستند؟ فایل صوتی مصاحبه رادیویی حسین طاهری با موضوع نقش رسانه‌ها در برند سازی در رادیو اقتصاد به برخی از این سؤالات پاسخ می‌دهد. هرگاه سخن از رسانه در برند می‌شود، ناخودآگاه افراد را به یاد محاوره یا مکالمه دو فردی که یکدیگر را دوست داشته و در مورد موضوع خاصی باهم صحبت می‌کنند، می‌اندازد. البته باید توجه کرد که اگر در طول مکالمه دو فرد با یکدیگر، تنها یک نفر از آنها صحبت کند و اجازه صحبت کردن به‌طرف مقابل خود را ندهد، آنگاه چه اتفاقی رخ می‌دهد، و آیا اصلاً ارتباطی صورت می‌گیرد.
در واقع می‌توان گفت که دوستی و یک ارتباط دائم و وفادار، همیشه در قالب تعامل و احترام شکل می‌گیرد.

لازم به ذکر است که تا قبل از به وجود آمدن رسانه‌های تعاملی، تنها رسانه‌های تک‌بعدی وجود داشته‌اند. اما در چندین سال گذشته یک فضای تعاملی در حوزه فضای رسانه‌ای در صنعت تبلیغات و برندینگ ایجادشده است که درواقع این فضا می‌تواند عطش و خلأ موجود در افراد را به‌منظور تعامل با رسانه‌ها برطرف کند. شبکه‌های اجتماعی با ایجاد یک فضای تعاملی باعث شده‌اند که افراد از رسانه‌ها روی‌گردان شده و دیگر به سراغ آنها نروند. وجود یک خلأ ارتباطی میان افراد و رسانه‌ها و پر شدن این خلأ توسط شبکه‌ها و رسانه‌های مجازی، منجر به رشد این شبکه‌های اجتماعی در بین افراد و شکل‌گیری نقش آنها به‌عنوان یک انتقال‌دهنده پیام برند در این رسانه‌های تعاملی شده است.

براساس آمار در غرب، یک فرد در حدود ۸ سال از عمر ۶۵ ساله خود را صرف تماشای آگهی‌ها و درگیری با رسانه‌ها می‌کند. به‌گونه‌ای که به‌طور میانگین در هرروز هر فرد در معرض حدود ۳ هزار پیام تبلیغاتی، به‌واسطه رسانه‌های مختلف قرار می‌گیرد. البته در ایران نیز به همین صورت می‌باشد و درواقع در دنیای امروز می‌توان گفت که ذات رسانه‌ها و تبلیغات به‌نوعی با مزاحمت ادغام‌شده است. مانند زیرنویس‌های تبلیغاتی در تلویزیون که در هنگام مشاهده برنامه موردعلاقه افراد، نشان داده می‌شوند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در چنین فضایی که رسانه‌ها برای افراد ایجاد مزاحمت می‌کنند، نقش رسانه‌های تعاملی می‌تواند بسیار مفید و کلیدی واقع شود.

بسیاری از شرکت‌ها به علت عدم تأثیرگذاری رسانه‌ها و همچنین ترس از تست و آزمایش رسانه‌های جدید، همچنان به رسانه‌های قدیمی که در تبلیغات بی‌اثر هستند، وفادار می‌باشند. در دنیای امروز تا زمانی که افراد نیازی را حس نکنند، به سمت یک کالا یا خدمات؛ تنها به‌منظور کسب اطلاعات آن؛ نخواهند رفت.

بنابراین در انتخاب رسانه‌ها، لازم است که به این نکته توجه شود که مخاطبان وقت و اوقات فراغت خود را به چه صورتی سپری می‌کنند، و یا باید توجه کرد که زمانی که افراد خلوتی را برای خود برمی‌گزینند، وقت خود را چگونه و به چه شکلی می‌گذرانند. درواقع با پاسخ به این سؤالات می‌توان وقت مخاطب خود را شناسایی کرده و درنتیجه با ایجاد یک فضای تعاملی توسط رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی در این اوقات، منجر به درگیر شدن ذهن آنها با پیام‌های بازاریابی و تبلیغات نمود.

امروزه مردم در دنیای پرتلاطمی از اطلاعات با رسانه‌ها زندگی می‌کنند. همیشه افراد با دریافت یک پیام ساده از دوستان خود در محیط خانواده یا کار، در معرض رسانه‌ها و یا حتی رسانه‌های کلان همچون رسانه‌های جمعی، محیطی، مکتوب و خبری قرار گیرند. پس باید به‌جای تفکر بر روی این مسئله که چگونه برندها به‌واسطه رسانه‌ها در ذهن مخاطبان نفوذ کنند؛ شرکت‌ها می‌توانند با مدیریت فضای رسانه‌ای، ذهن مخاطبان خود را بسیار بهتر و مؤثرتر، به برند خود در این فضا مشغول سازند. اکنون  دیگر رسانه‌ها در مدیریت برندها مداخله‌گر نمی‌باشند، بلکه این برندها هستند که بر روی رسانه‌ها بسیار تأثیرگذار می‌باشند.

این مطالب را از دست ندهید!

مشتاقِ خواندن نظرات شما هستم

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مینی‌بوک راهکارهای تفویض اختیار

رسیدن به نتایج از طریق سازمان دادن کار دیگران
هیچ ارتش یک‌نفره‌ای در طول تاریخ به پیروزی نرسیده‌ است
دانلود فایل
تهیه‌شده در گروه پژوهش و توسعه حسین طاهری
close-link

دانلود قسمت اول سریال ساعت صفر

پیشگیری کردن بهتر از پیش‌بینی کردن است
برای دانلود این ویدئو لطفا ایمیل خود را وارد نمایید
دانلود فایل
تهیه‌شده در گروه پژوهش و توسعه حسین طاهری
close-link
  • ثبت‌نام
رمز خود را فراموش کرده‌اید ؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید تا لینک نوسازی رمز برای شما ارسال شود.