سریال رکابویدئو

رکاب8: تمرکز در کار و زندگی

هیچکدام از منابع و امکانات ما نتیجه‌ای نخواهد داشت! اگر ...

 

چرا علیرغم همه انرژی و مطالعاتی که بر روی پروژه‌ها و اهداف می‌گذاریم، باز هم به نتیجه نمی‌رسیم. در واقع علیرغم آن که آماده هستیم، اتفاقی می افتد که توان و انرژی ما نتیجه لازم را به دست نمی­آورد. قهرمان المپیک در صد متری که می‌دود، باید بیشتر به نحوه عملکردش فکر کند یا بر نقطه پایان تمرکز کند؟ اگر شما آماده‌ترین آدم یا آماده‌ترین شرکت باشید اما تمرکز نداشته باشید، قطعاً نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

چرا ورزشکارهای المپیک در یک ماه آخر باقی مانده به مسابقات، تمرینات فیزیکی، بدنی و تکنیکی را رها می‌کنند و فقط روی تمرینات ذهنی و تمرکزی بیشتر متمرکزمی‌شوند؟ چرا در طول یک فصل، یک لیگ و یا یک مسابقه، یک لحظه تمرکز از بین می‌رود و هشت سال پول، اعتبار، انرژی و کلی برنامه ریزی در یک لحظه نابود می‌شود؟ تمرکز همان سوراخ معروفی است که می گویند می‌تواند کشتی‌های بزرگ را غرق کند.

در دوران بچگی بازی‌هایی را انجام می‌دادیم و عملکرد مغز ما بر اساس آن تنظیم می‌شد. برای مثال اگر یک ذره بین به ما می‌دادند، اولین کاری که انجام می‌دادیم سوزندن کاغذ بود البته بچه‌های شروری هم بودند که با آن مورچه را هم می‌سوزاندند. این بازی نمونه‌ای از تمرکز است. به نظر من اگر شما تمرکز داشته باشید، به هیچ چیزدیگر در زندگی نیاز ندارید چون همه چیز وجود دارد. تصورکنید جنگلی آتش گرفته است. از یک نقطه متمرکزی جرقه‌ای کوچک یک درخت را می‌سوزاند. علت اصلی آن آتش سوزی چیست؟ آیا همان آتش اولیه علت اصلی است؟ آیا آتش سوزی ازآن نقطه‌ی  متمرکز شروع شده است؟ جریان باد باعث پخش شدن آتش می‌شود. بنابراین اگر شما  بخواهید حتی یک جنگل را به آتش بکشانید، به باد و آتش نیاز ندارید بلکه به یک نقطه متمرکز نیاز دارید که ممکن است این نقطه متمرکز با یک ذره بین ایجاد شده باشد و انرژی خورشید را به یک آتش تبدیل کند. پس اگر شما در زندگی و کسب و کار تمرکز داشته باشید، باد همیشه هست. فقط کافی است تا شما با تمرکز خود نقطه شروع را روشن کنید. باد طبیعت، باد و انرژی‌هایی که در کسب و کار و بازار وجود دارد، نقطه تمرکز شما را به جاهای مختلف می‌رساند.

تمرکز

تمرکز چیست؟ تمرکز معانی زیادی دارد و تعریفی که من ارائه می‌کنم این است: حس آمادگی ذهن و بدن برای تصمیم گیری و انفعال یا واکنش نسبت به اتفاقات و شرایطی که از محیط و بیرون برای ما به وجود می‌آید، تمرکز است. در زندگی و کسب و کار دو نوع تمرکز باید داشته باشیم: یکی تمرکز فردی و دیگری تمرکز سیستمی. هر دو نوع تمرکز برای موفقیت یک شخص، خانواده، کسب و کار و یک کشور لازم است. اگر یک فرد متمرکز با یک ذهن آماده را در یک سیستم غیر متمرکز قرار دهید، باز هم نتیجه نمی‌گیرید. در یک خانواده بدون تمرکز هم همین طور است. زمانی می‌توانیم در نقش­های مختلف مانند مدیر یا کارمند در سازمان خود و یا به عنوان فردی با یک نقش خانوادگی در خانواده یا کشور، مؤثر باشیم که تمرکز داشته باشیم. اولین شرط این است که من به عنوان نقش فردی که در جامعه، خانواده و سازمان دارم، انسان متمرکزی باشم اما این کافی نیست. من باید در یک سیستم متمرکز، تمرکز خود را خرج کنم و عوامل زیادی وجود دارد که اصلاً عوامل درونی محسوب نمی‌شوند. تمرکز اصلاً یک کار درونی نیست.

[sc name=”htrekab”]

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

  1. همیشه عاشق تفکر و طرز نگرشتان بوده و هستم این بار هم مثل همیشه عالی بود
    خدا قوت

  2. به نظرم تمرکز سازمانی کار به مراتب دشوار تری نسبت به تمرکز فردیه
    استفاده کردیم مطلب اموزنده ای بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن