مشاور توسعه و شتابدهی تجارت ، برندینگ ، تبلیغات و بازاریابی

رکاب8: تمرکز در کار و زندگی

هیچکدام از منابع و امکانات ما نتیجه‌ای نخواهد داشت! اگر ...

 

چرا علیرغم همه انرژی و مطالعاتی که بر روی پروژه‌ها و اهداف می‌گذاریم، باز هم به نتیجه نمی‌رسیم. در واقع علیرغم آن که آماده هستیم، اتفاقی می افتد که توان و انرژی ما نتیجه لازم را به دست نمی­آورد. قهرمان المپیک در صد متری که می‌دود، باید بیشتر به نحوه عملکردش فکر کند یا بر نقطه پایان تمرکز کند؟ اگر شما آماده‌ترین آدم یا آماده‌ترین شرکت باشید اما تمرکز نداشته باشید، قطعاً نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

چرا ورزشکارهای المپیک در یک ماه آخر باقی مانده به مسابقات، تمرینات فیزیکی، بدنی و تکنیکی را رها می‌کنند و فقط روی تمرینات ذهنی و تمرکزی بیشتر متمرکزمی‌شوند؟ چرا در طول یک فصل، یک لیگ و یا یک مسابقه، یک لحظه تمرکز از بین می‌رود و هشت سال پول، اعتبار، انرژی و کلی برنامه ریزی در یک لحظه نابود می‌شود؟ تمرکز همان سوراخ معروفی است که می گویند می‌تواند کشتی‌های بزرگ را غرق کند.

در دوران بچگی بازی‌هایی را انجام می‌دادیم و عملکرد مغز ما بر اساس آن تنظیم می‌شد. برای مثال اگر یک ذره بین به ما می‌دادند، اولین کاری که انجام می‌دادیم سوزندن کاغذ بود البته بچه‌های شروری هم بودند که با آن مورچه را هم می‌سوزاندند. این بازی نمونه‌ای از تمرکز است. به نظر من اگر شما تمرکز داشته باشید، به هیچ چیزدیگر در زندگی نیاز ندارید چون همه چیز وجود دارد. تصورکنید جنگلی آتش گرفته است. از یک نقطه متمرکزی جرقه‌ای کوچک یک درخت را می‌سوزاند. علت اصلی آن آتش سوزی چیست؟ آیا همان آتش اولیه علت اصلی است؟ آیا آتش سوزی ازآن نقطه‌ی  متمرکز شروع شده است؟ جریان باد باعث پخش شدن آتش می‌شود. بنابراین اگر شما  بخواهید حتی یک جنگل را به آتش بکشانید، به باد و آتش نیاز ندارید بلکه به یک نقطه متمرکز نیاز دارید که ممکن است این نقطه متمرکز با یک ذره بین ایجاد شده باشد و انرژی خورشید را به یک آتش تبدیل کند. پس اگر شما در زندگی و کسب و کار تمرکز داشته باشید، باد همیشه هست. فقط کافی است تا شما با تمرکز خود نقطه شروع را روشن کنید. باد طبیعت، باد و انرژی‌هایی که در کسب و کار و بازار وجود دارد، نقطه تمرکز شما را به جاهای مختلف می‌رساند.

تمرکز

تمرکز چیست؟ تمرکز معانی زیادی دارد و تعریفی که من ارائه می‌کنم این است: حس آمادگی ذهن و بدن برای تصمیم گیری و انفعال یا واکنش نسبت به اتفاقات و شرایطی که از محیط و بیرون برای ما به وجود می‌آید، تمرکز است. در زندگی و کسب و کار دو نوع تمرکز باید داشته باشیم: یکی تمرکز فردی و دیگری تمرکز سیستمی. هر دو نوع تمرکز برای موفقیت یک شخص، خانواده، کسب و کار و یک کشور لازم است. اگر یک فرد متمرکز با یک ذهن آماده را در یک سیستم غیر متمرکز قرار دهید، باز هم نتیجه نمی‌گیرید. در یک خانواده بدون تمرکز هم همین طور است. زمانی می‌توانیم در نقش­های مختلف مانند مدیر یا کارمند در سازمان خود و یا به عنوان فردی با یک نقش خانوادگی در خانواده یا کشور، مؤثر باشیم که تمرکز داشته باشیم. اولین شرط این است که من به عنوان نقش فردی که در جامعه، خانواده و سازمان دارم، انسان متمرکزی باشم اما این کافی نیست. من باید در یک سیستم متمرکز، تمرکز خود را خرج کنم و عوامل زیادی وجود دارد که اصلاً عوامل درونی محسوب نمی‌شوند. تمرکز اصلاً یک کار درونی نیست.

شما دسترسی به ویدئو و محتوای کامل را ندارید چون هنوز اشتراک سریال رکاب را تهیه نکرده‌اید !

سریال رکاب اولین سریال آموزشی موفقیت در ایران میباشد. این سریال دوشنبه‌ها و پنجشنبه‌های هر هفته منتشر شده و هر قسمت از آن به یک موضوع خاص در زندگی و کسب‌و‌کار میپردازد.

کسب‌وکار وزندگی مثل سوار دوچرخه شدن است ما برای اینکه بتوانیم تعادلمان را حفظ کنیم باید به حرکت کردن، رکاب زدن و روبه‌جلو رفتن ادامه بدهیم. موفقیت و یا دستاوردهای گذشته نمی‌تواند برای ما موفقیت‌های امروز یا فردا را به همراه داشته باشد. اینکه چه چیزی دارید؟ یا چه چیزی ندارید؟ از چه امکاناتی استفاده می‌کنید؟ و یا استفاده نمی‌کنید؟ اینها همه دوچرخه‌های شما هستند. برای استفاده از آنها و برای رسیدن به‌جایی که می‌خواهید باید رکاب بزنید. رکاب زدن باید بخشی از زندگی روزانه یک کارآفرین و یا یک فردی که در زندگی هدفی دارد باشد.

در سریال رکاب حسین طاهری درست مانند یک مربی در کنار شما رکاب میزند تا به شما در مسیر زندگی و کسب و کارتان یاری رساند.او مشاور کسب و کارها و برندهای برتر ایران ، کارشناس رادیو اقتصاد و مدرس مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی اصفهان است و در سریال رکاب نه تنها دانسته‌ها بلکه توانسته‌ها و حاصل سالها تجربیات خود را به شما انتقال میدهد .

 • ما تضمین میکنیم :
 • تحول در زندگی و کسب و کار شما
 • دسترسی همیشگی و دانلود فوری تمامی قسمتها
 • در آینده مشمول افزایش قیمت نمیشوید

اشتراک سریال رکاب

۱۹۹ هزار تومان


توضیحات

اشتراک سریال رکاب

این مطالب را از دست ندهید!
3 نظرات
 1. محمد مهاجر می‌گوید

  همیشه عاشق تفکر و طرز نگرشتان بوده و هستم این بار هم مثل همیشه عالی بود
  خدا قوت

 2. حسین رحمانی می‌گوید

  به نظرم تمرکز سازمانی کار به مراتب دشوار تری نسبت به تمرکز فردیه
  استفاده کردیم مطلب اموزنده ای بود

 3. Mohammad Wafa Wafaee می‌گوید

  بسیار عالی استاد عزیز و از درس های شما خیلی بهره مند می شوم

مشتاقِ خواندن نظرات شما هستم

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مینی‌بوک راهکارهای تفویض اختیار

رسیدن به نتایج از طریق سازمان دادن کار دیگران
هیچ ارتش یک‌نفره‌ای در طول تاریخ به پیروزی نرسیده‌ است
دانلود فایل
تهیه‌شده در گروه پژوهش و توسعه حسین طاهری
close-link