مشاور توسعه و شتابدهی تجارت ، برندینگ ، تبلیغات و بازاریابی

رکاب5: ترس از شکست

چگونه شکست‌های ما عامل رشد و تعالی زندگی و کسب‌و‌کار ما خواهند شد؟

 

آیا ترس‌ها خوب هستند؟ ترس است که موجب می‌شود تا تحلیل‌های اشتباه داشته باشیم. ترس است که موجب می‌شود تا چه در زندگی و چه در کسب و کار و مسائل سیاسی پای نیز مذاکراتی بنشینیم که  بازنده بودن ما از قبل مشخص است. ترس از شکست عامل کلیدی بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها است. ما آن قدر که از شکست‌ها درس گرفتیم و تجربه کسب کردیم، از موفقیت‌هایمان به دست نیاورده‌ایم. بازنده بودن یعنی عادت به شکست خوردن. ما باید از بازنده بودن بترسیم. هم ترس و هم شکست هر دو به یک احساس مفید هستند اما وقتی ترس و شکست کنار هم قرار می‌گیرند، خیلی چیزها را از ما سلب می‌کنند.

شکست خوردن یک رویداد و اتفاق است که می‌توان درس‌های زیادی از آن گرفت ولی بازنده بودن یک مدل ذهنی است که نقش‌های رفتاری را به وجود می‌آورد. تفاوتش خیلی ظریف است که اگر مراقب نباشیم، شکست  از ما یک انسان بازنده می‌سازد.

در ذهن ما دو واژه زیاد تکرار می‌شود و شاید خیلی به هم ارتباط نداشته باشند اما به مرور زمان  کنار هم دیده می‌شوند. این دو واژه ترس و شکست هستند.  ترس از شکست یکی از صداهای خاموش و ذهنیتی است که همیشه همراه ما است و ما خیلی وقتها انکارش می‌کنیم. خیلی وقت‌ها روی شکست‌هایمان اسم می‌گذاریم و در واقع از روانشناسی انکار استفاده می‌کنیم. مثلاً به ترس‌های مان، مدارا می گوییم و یا آن را حفظ موقعیت و حفظ شرایط یا نگهداری وضع موجود می‌نامیم. شکست را در بسیاری از موارد، تقدیر، کسب تجربه و… اسم گذاری می‌کنیم. وقتی این دو در کنار هم قرار می‌گیرند، تمایل پیدا می‌کنیم تا بسیاری از کارها را در زندگی انجام ندهیم. ترس از به وجود آمدن یک سری از شکست‌ها، مانع ذهنی است که آن را در ذهن داریم. هر چند ممکن است در دنیای واقعی وجود نداشته باشد.

آیا ترس‌ها چیزی خوبی هستند یا خیر؟ به نظر من ترس چیز بسیار خوبی است و یکی از احساسات و هیجاناتی است که با آن به دنیا می‌آییم و عامل زنده بودن ما است. اخیراً تصاویر زیادی از سیل در فضای مجازی منتشر شده است و افرادی را نشان می‌دهد که در کنار این سیل خروشان ایستاده‌اند و فیلم می‌گیرند. این عدم ترس ممکن است به قیمت از دست دادن جانشان تمام شود. تصور کنید کنار یک پرتگاه بایستید و حس ترس نداشته باشید. چه اتفاقی برایتان می افتد؟ ترس در بسیاری از جاها از ما مراقبت و محافظت می‌کند و چیز بسیار خوبی است.

ترس هم مثل خیلی چیزهای دیگر قابل مدیریت است!

شما دسترسی به ویدئو و محتوای کامل را ندارید چون هنوز اشتراک سریال رکاب را تهیه نکرده‌اید !

سریال رکاب اولین سریال آموزشی موفقیت در ایران میباشد. این سریال دوشنبه‌ها و پنجشنبه‌های هر هفته منتشر شده و هر قسمت از آن به یک موضوع خاص در زندگی و کسب‌و‌کار میپردازد.

کسب‌وکار وزندگی مثل سوار دوچرخه شدن است ما برای اینکه بتوانیم تعادلمان را حفظ کنیم باید به حرکت کردن، رکاب زدن و روبه‌جلو رفتن ادامه بدهیم. موفقیت و یا دستاوردهای گذشته نمی‌تواند برای ما موفقیت‌های امروز یا فردا را به همراه داشته باشد. اینکه چه چیزی دارید؟ یا چه چیزی ندارید؟ از چه امکاناتی استفاده می‌کنید؟ و یا استفاده نمی‌کنید؟ اینها همه دوچرخه‌های شما هستند. برای استفاده از آنها و برای رسیدن به‌جایی که می‌خواهید باید رکاب بزنید. رکاب زدن باید بخشی از زندگی روزانه یک کارآفرین و یا یک فردی که در زندگی هدفی دارد باشد.

در سریال رکاب حسین طاهری درست مانند یک مربی در کنار شما رکاب میزند تا به شما در مسیر زندگی و کسب و کارتان یاری رساند.او مشاور کسب و کارها و برندهای برتر ایران ، کارشناس رادیو اقتصاد و مدرس مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی اصفهان است و در سریال رکاب نه تنها دانسته‌ها بلکه توانسته‌ها و حاصل سالها تجربیات خود را به شما انتقال میدهد .

 • ما تضمین میکنیم :
 • تحول در زندگی و کسب و کار شما
 • دسترسی همیشگی و دانلود فوری تمامی قسمتها
 • در آینده مشمول افزایش قیمت نمیشوید

اشتراک سریال رکاب

۱۹۹ هزار تومان


توضیحات

اشتراک سریال رکاب

این مطالب را از دست ندهید!
3 نظرات
 1. حسین رحمانی می‌گوید

  سلام
  واقعا مهم ترین عامل عدم عمل گرایی ترس از شکسته (تجربه شخصی)
  با تشکر از مطلب مفیدتون

 2. مجتبی می‌گوید

  کاش حالا که پولی شد ، حداقل گزینه خرید گروهی هم به آبشناش اضافه میشدند

  1. حسین طاهری هستم می‌گوید

   با سلام
   نیاز به خرید گروهی نیست دوست عزیز
   شما با تهیه اشتراک سریال رکاب می‌توانید به کلیه قسمت‌های سریال دسترسی داشته باشید

مشتاقِ خواندن نظرات شما هستم

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مینی‌بوک راهکارهای تفویض اختیار

رسیدن به نتایج از طریق سازمان دادن کار دیگران
هیچ ارتش یک‌نفره‌ای در طول تاریخ به پیروزی نرسیده‌ است
دانلود فایل
تهیه‌شده در گروه پژوهش و توسعه حسین طاهری
close-link