سریال رکابویدئو

رکاب5: ترس از شکست

چگونه شکست‌های ما عامل رشد و تعالی زندگی و کسب‌و‌کار ما خواهند شد؟

 

آیا ترس‌ها خوب هستند؟ ترس است که موجب می‌شود تا تحلیل‌های اشتباه داشته باشیم. ترس است که موجب می‌شود تا چه در زندگی و چه در کسب و کار و مسائل سیاسی پای نیز مذاکراتی بنشینیم که  بازنده بودن ما از قبل مشخص است. ترس از شکست عامل کلیدی بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها است. ما آن قدر که از شکست‌ها درس گرفتیم و تجربه کسب کردیم، از موفقیت‌هایمان به دست نیاورده‌ایم. بازنده بودن یعنی عادت به شکست خوردن. ما باید از بازنده بودن بترسیم. هم ترس و هم شکست هر دو به یک احساس مفید هستند اما وقتی ترس و شکست کنار هم قرار می‌گیرند، خیلی چیزها را از ما سلب می‌کنند.

شکست خوردن یک رویداد و اتفاق است که می‌توان درس‌های زیادی از آن گرفت ولی بازنده بودن یک مدل ذهنی است که نقش‌های رفتاری را به وجود می‌آورد. تفاوتش خیلی ظریف است که اگر مراقب نباشیم، شکست  از ما یک انسان بازنده می‌سازد.

در ذهن ما دو واژه زیاد تکرار می‌شود و شاید خیلی به هم ارتباط نداشته باشند اما به مرور زمان  کنار هم دیده می‌شوند. این دو واژه ترس و شکست هستند.  ترس از شکست یکی از صداهای خاموش و ذهنیتی است که همیشه همراه ما است و ما خیلی وقتها انکارش می‌کنیم. خیلی وقت‌ها روی شکست‌هایمان اسم می‌گذاریم و در واقع از روانشناسی انکار استفاده می‌کنیم. مثلاً به ترس‌های مان، مدارا می گوییم و یا آن را حفظ موقعیت و حفظ شرایط یا نگهداری وضع موجود می‌نامیم. شکست را در بسیاری از موارد، تقدیر، کسب تجربه و… اسم گذاری می‌کنیم. وقتی این دو در کنار هم قرار می‌گیرند، تمایل پیدا می‌کنیم تا بسیاری از کارها را در زندگی انجام ندهیم. ترس از به وجود آمدن یک سری از شکست‌ها، مانع ذهنی است که آن را در ذهن داریم. هر چند ممکن است در دنیای واقعی وجود نداشته باشد.

آیا ترس‌ها چیزی خوبی هستند یا خیر؟ به نظر من ترس چیز بسیار خوبی است و یکی از احساسات و هیجاناتی است که با آن به دنیا می‌آییم و عامل زنده بودن ما است. اخیراً تصاویر زیادی از سیل در فضای مجازی منتشر شده است و افرادی را نشان می‌دهد که در کنار این سیل خروشان ایستاده‌اند و فیلم می‌گیرند. این عدم ترس ممکن است به قیمت از دست دادن جانشان تمام شود. تصور کنید کنار یک پرتگاه بایستید و حس ترس نداشته باشید. چه اتفاقی برایتان می افتد؟ ترس در بسیاری از جاها از ما مراقبت و محافظت می‌کند و چیز بسیار خوبی است.

ترس هم مثل خیلی چیزهای دیگر قابل مدیریت است!

[sc name=”htrekab”]

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. سلام
  واقعا مهم ترین عامل عدم عمل گرایی ترس از شکسته (تجربه شخصی)
  با تشکر از مطلب مفیدتون

  1. با سلام
   نیاز به خرید گروهی نیست دوست عزیز
   شما با تهیه اشتراک سریال رکاب می‌توانید به کلیه قسمت‌های سریال دسترسی داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن