سریال رکابویدئو

رکاب18: رهایی از مهرطلبی

 

بزرگ‌ترین مسئله تاریخ بشر مهرطلبی است. مهرطلبی بیش از آن مقداری که ما را به دیگران نزدیک می‌کند باعث دور شدن ما از دیگران می‌شود. هر چه اعتماد به نفس کمتری داشته باشیم، آدم‌های مهرطلب تری خواهیم بود. مهرطلبی با مهربانی فرق دارد. آدمی که مهربان نسبت به خودش احساس خوبی دارد. بابت کارهایی که انجام می‌دهد به خوبی دارد حتی اگر کار را برای دیگران انجام دهد.

به نظر من مهرطلبی بزرگ‌ترین مسئله تاریخ بشر است. به خاطر اینکه همیشه در خلوت خودمان به این فکر کرده‌ایم که‌ای کاش یکسری کارها را برای یکسری از آدم­ها نمی‌کردیم. این فلسفه اصلی بحث مهرطلبی است. فکر می‌کنم بالای ۸۰ درصد مردم ایران دچار اختلالی هستند. پدیده مهرطلبی را در اتفاقاتی که در زندگی‌های شخصی و اجتماعی میافتد به راحتی می‌توانید ببینید. بخش اعظم آن به فرهنگ ما، به ادبیات ما، به سریال‌هایی که ساخته می‌شود و… برمی گردد. عمده افراد دهه ۵۰ و ۶۰ که الان مدیریت خانواده و بخشی از مدیریت در قسمت‌های مختلف اجتماع را بر عهده دارند، دچار این مهرطلبی هستند.

مهرطلبی بیش از آن مقداری که ما را به دیگران نزدیک می‌کند باعث دور شدن ما از دیگران می‌شود. هدف ما انجام دادن یک سری کارها برای ایجاد ارتباط بهتر با دیگران است ولی چون از خودمان، روحمان،  شخصیتمان و ارزش‌هایمان مراقبت نمی‌کنیم، باعث می‌شود نسبت به افراد حس بدی پیدا کنیم یا آنها نسبت به ما حس بدی داشته باشند و این عامل دوری در ارتباطات است. چون در نهایت آن پیدا کردن یک حس بی ارزشی نسبت به خودمان است. مثلاً با خود می گویید من برای آن فرد این همه زحمت کشیدم این چه کاری بود که با من کرد؟ این یک حس بی ارزشی است که شما به خودتان می‌دهید.

باعث بهار خود باشید نه خزان.

[sc name=”htrekab”]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن