سریال رکابویدئو

رکاب11: مدیریت تیم

 

همیشه یکی از آرزوهای مدیر، تشکیل یک تیم خوب است. آیا افرادی که در کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند تیم باشند؟ آیا می‌توانند در کنار هم خوب کار کنند؟ معمولاً ساختن یک تیم کار آسانی نیست چون خیلی از افراد نمی‌دانند که تیم بودن با گروه بودن فرق دارد. اولین وجه اشتراک افراد یک تیم، منافع مشترک است. این منافع مشترک به فعالیت‌های مشترک تبدیل می‌شود. فعالیت‌های مشترک فعالیت‌های لزوماً فعالیت‌های هم‌شکل نیستند. بلکه فعالیت‌هایی در کنار هم و وابسته به هم و در ارتباط با هم هستند.

ساختن یک تیم اصلاً کار آسانی نیست. شاید فکر کنید افرادی را در کنار هم جمع کنیم تا با ایجاد تعامل خودبه‌خود بین افراد، کارها پیش برود اما این خاصیت یک گروه است. تیم بودن با گروه بودن فرق می‌کند. در گروه افراد منافع مشترک دارند اما صرفاً برای خودشان. در یک تیم منافع مشترک در اختیار کل سازمان قرار می‌گیرد. اعضا می‌دانند که اگر قرار است این کشتی به مقصد برسد، باید منافع کشتی تأمین باشد تا ما را به آرزوها و اهدافمان برساند. به همین دلیل است که در گروه‌ها شرح وظیفه وجود دارد و وظایف افراد مشخص است. چهارچوب‌های عملیاتی و حوزه‌های عملیاتی مشخص است اما در تیم شرح مسئولیت بر شرح وظیفه ارجح است. برای افراد یک تیم اهمیتی ندارد که در چه واحدی کار می‌کنند و یا در چه جایگاهی هستند. مسئولیت همه آن‌ها پیاده‌سازی هدف‌ها و رساندن یک شرکت به جایگاه واقعی آن است.

خاصیت تطبیق‌پذیری

 بهترین عامل متمایز کردن یک تیم از یک گروه، خاصیت تطبیق‌پذیری افراد است. به این معنی که با عملکردها و یا مسئولیت‌های متفاوت چطور می‌توانند در کنار هم، تطبیق‌پذیری یا مطابقت در شرح مسئولیت‌ها و وظایفشان داشته باشند. آن‌ها باید بدانند که مسئولیت چه تأثیری در خروجی دیگران دارد و باید اولویت‌های کارشان نسبت به اولویت کار بقیه را بدانند. دقیقاً مانند یک تیم فوتبال است که یک نفر می‌گوید من خاصیت دفاعی دارم و دیگری می‌گوید من در خط حمله هستم و می‌دانند که چگونه به هم پاس‌کاری کنند و تعامل داشته باشند. ولی اگر کسی که در حمله است، فقط به حمله فکر کند و به دفاع فکر نکند، تیم را به گروه تبدیل می‌کند. او فقط به حمله کردن و گل زدن فکر می‌کند. در صورتی که در بسیاری از مسابقات فوتبال و از نظر بسیاری از مربیان فوتبال حمله و دفاع هیچ فرقی در حفظ موقعیت و توپ ندارند و مهم نتیجه‌ای است که از تعامل تیمی به دست می‌آید. تطبیق‌پذیری نکته اول است.

[sc name=”htrekab”]

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام
    اینکه بتونیم خودمون سطح علمی و عملی سازمان را با آموزش ارتقا بدیم دو تا فایده داره
    ۱.با بالاتر رفتن سطح همکارانمون راندمان و سود آوری سازمان ارتقا پیدا میکنه
    ۲.با آموزش دادن مطالب خود اون مطالب تو ذهن خودمون نهادینه میشه راندمان شخصیمون افزایش پیدا میکنه
    با تشکر بابت مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن