سریال رکابویدئو

رکاب10: رهایی از اهمال‌کاری

 

اهمال کاری چیزی است که هیچ وقت دست از سر ما برنمی دارد و مانند یک بختک در زندگی ماست. به عقب انداختن کارهای ضروری و انجام دادن کارها با ضرورت کمتر، اهمال کاری نامیده می‌شود. اهمال کاری عوامل زیادی دارد. انجام کارهای زیاد فرصت رسیدگی به کارهای اصلی و حقیقی را از بین برد. آیا در حال انجام مهم‌ترین کار عمر و زندگی خود هستید؟ اهمال کاری عوامل زیادی دارد که این عوامل می‌تواند از طرف محیط یا آدم‌های اطراف ما باشد. ممکن است در اطراف ما کسانی باشند که موجب اهمال کاری در ما شوند یا ما را به کارهایی وادار کنند که تاکنون عادت نداشته‌ایم در نتیجه از کارهای اصلی خود باز بمانیم. باید اعتراف کنم که من در تهیه‌ی همین قسمت سریال، دچار اهمال کاری شدم و با یک روز تأخیر فیلم را ضبط کردیم. مقابله با اهمال کاری خیلی دشوار است چون  عوامل زیادی مانند عوامل فیزیکی، روانی و بیرونی را شامل می‌شود.

اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری به این معناست که شما کارهای ضروری را به عقب بیاندازید و کارهایی با ضرورت کمتر را انجام دهید. اهمال کاری با تنبلی فرق می‌کند. در بسیاری از مواقع وقتی تنبلی می‌کنید، اصلاً کاری انجام نمی‌دهید. ولی در اهمال کاری، کارهایی را انجام می‌دهید که کارهای اصلی شما نیست. کارهایی نیستند که ضرورت و فوریت اصلی داشته باشند. کارهایی هستند که برای سرگرمی و آرامش مغز و روح خود انجام می‌دهید. کارهایی هستند که انجام می‌دهید تا فقط فعالیتی کرده باشید و معمولاً کارهایی هستند که هیچ نوع بهره‌وری برای شما ندارند.

نظریه اصل لذت

 نظریه اصل لذت فروید می‌گوید: انسان‌ها به جای آن که به اثرات بلند مدت فعالیت‌ها و کارهای خود توجه کنند، به طوری طبیعی و غریزی  دنبال فعالیت‌های لذت آفرین هستند و از فعالیت‌های رنج آور دوری می‌کنند. اغلب کارهایی که می‌تواند ما را به نتیجه برساند، قطعاً کارهای آسانی نیستند و کارهایی هستند که با فشار جسمی و ذهنی همراهند. این کار ممکن است مذاکرات سخت با مشتریان و یا کنترل یک سیستم و منابع انسانی باشد. یا نوشتن کتاب، آماده کردن پروپوزال، نتیجه یک رفتار و عادت غیر مؤثر درونی و… باشد. این کارها سخت است. اگر به لحاظ ذهنی سختی این کارها را بپذیریم، ناخودآگاه اهمال کاری را رها می‌کنیم. بهتر است قبل از سختی، سختی بکشیم چون وقتی عضلات جسمی و ذهنی ما قدرتمند شدند، در بحران و شرایط سخت زندگی می‌توانیم کارهای ” باید ” را انجام دهیم. هرگاه توانستید کاری که برایش برنامه‌ریزی کرده‌اید و یا ذهن شما برای آن فوریت در نظر گرفته است را انجام دهید، آنگاه می‌توانید بگویید که اهمال کاری را کنار گذاشته‌اید. باید به خود بگویید جراحی هستید که امروز جان یک انسان در دست شماست و باید او را عمل کنید. آیا می‌توانید بگویید من امروز مشکل دارم و نمی‌توانم برای جراحی حاضر شوم؟ اگر کار مهم و فوری را به فردا موکول کنید مانند این است که بیمار بدحال را رها کردید تا فردا عملش کنید. احتمالاً دیگر بیمار زنده نیست و دیر شده است. یکی از مهمترین کارها برای مبارزه با اهمال کاری که با قدرت پای تصمیمات مهم زندگی خود بایستید.

[sc name=”htrekab”]

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام
    مطالب مثل همیشه مفید بود
    یه تجربه ای که خودم داشتم اینه که قانون ضرب الاجل تحمیلی و شب امتحان واقعا جواب میده چندین بار امتحان کردم توصیه میکنم همین الان شروع کنین و تجربش کنین ضرر نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 18 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن