مشاور توسعه و شتابدهی تجارت ، برندینگ ، تبلیغات و بازاریابی

رکاب10: رهایی از اهمال‌کاری

 

اهمال کاری چیزی است که هیچ وقت دست از سر ما برنمی دارد و مانند یک بختک در زندگی ماست. به عقب انداختن کارهای ضروری و انجام دادن کارها با ضرورت کمتر، اهمال کاری نامیده می‌شود. اهمال کاری عوامل زیادی دارد. انجام کارهای زیاد فرصت رسیدگی به کارهای اصلی و حقیقی را از بین برد. آیا در حال انجام مهم‌ترین کار عمر و زندگی خود هستید؟ اهمال کاری عوامل زیادی دارد که این عوامل می‌تواند از طرف محیط یا آدم‌های اطراف ما باشد. ممکن است در اطراف ما کسانی باشند که موجب اهمال کاری در ما شوند یا ما را به کارهایی وادار کنند که تاکنون عادت نداشته‌ایم در نتیجه از کارهای اصلی خود باز بمانیم. باید اعتراف کنم که من در تهیه‌ی همین قسمت سریال، دچار اهمال کاری شدم و با یک روز تأخیر فیلم را ضبط کردیم. مقابله با اهمال کاری خیلی دشوار است چون  عوامل زیادی مانند عوامل فیزیکی، روانی و بیرونی را شامل می‌شود.

اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری به این معناست که شما کارهای ضروری را به عقب بیاندازید و کارهایی با ضرورت کمتر را انجام دهید. اهمال کاری با تنبلی فرق می‌کند. در بسیاری از مواقع وقتی تنبلی می‌کنید، اصلاً کاری انجام نمی‌دهید. ولی در اهمال کاری، کارهایی را انجام می‌دهید که کارهای اصلی شما نیست. کارهایی نیستند که ضرورت و فوریت اصلی داشته باشند. کارهایی هستند که برای سرگرمی و آرامش مغز و روح خود انجام می‌دهید. کارهایی هستند که انجام می‌دهید تا فقط فعالیتی کرده باشید و معمولاً کارهایی هستند که هیچ نوع بهره‌وری برای شما ندارند.

نظریه اصل لذت

 نظریه اصل لذت فروید می‌گوید: انسان‌ها به جای آن که به اثرات بلند مدت فعالیت‌ها و کارهای خود توجه کنند، به طوری طبیعی و غریزی  دنبال فعالیت‌های لذت آفرین هستند و از فعالیت‌های رنج آور دوری می‌کنند. اغلب کارهایی که می‌تواند ما را به نتیجه برساند، قطعاً کارهای آسانی نیستند و کارهایی هستند که با فشار جسمی و ذهنی همراهند. این کار ممکن است مذاکرات سخت با مشتریان و یا کنترل یک سیستم و منابع انسانی باشد. یا نوشتن کتاب، آماده کردن پروپوزال، نتیجه یک رفتار و عادت غیر مؤثر درونی و… باشد. این کارها سخت است. اگر به لحاظ ذهنی سختی این کارها را بپذیریم، ناخودآگاه اهمال کاری را رها می‌کنیم. بهتر است قبل از سختی، سختی بکشیم چون وقتی عضلات جسمی و ذهنی ما قدرتمند شدند، در بحران و شرایط سخت زندگی می‌توانیم کارهای ” باید ” را انجام دهیم. هرگاه توانستید کاری که برایش برنامه‌ریزی کرده‌اید و یا ذهن شما برای آن فوریت در نظر گرفته است را انجام دهید، آنگاه می‌توانید بگویید که اهمال کاری را کنار گذاشته‌اید. باید به خود بگویید جراحی هستید که امروز جان یک انسان در دست شماست و باید او را عمل کنید. آیا می‌توانید بگویید من امروز مشکل دارم و نمی‌توانم برای جراحی حاضر شوم؟ اگر کار مهم و فوری را به فردا موکول کنید مانند این است که بیمار بدحال را رها کردید تا فردا عملش کنید. احتمالاً دیگر بیمار زنده نیست و دیر شده است. یکی از مهمترین کارها برای مبارزه با اهمال کاری که با قدرت پای تصمیمات مهم زندگی خود بایستید.

شما دسترسی به ویدئو و محتوای کامل را ندارید چون هنوز اشتراک سریال رکاب را تهیه نکرده‌اید !

سریال رکاب اولین سریال آموزشی موفقیت در ایران میباشد. این سریال دوشنبه‌ها و پنجشنبه‌های هر هفته منتشر شده و هر قسمت از آن به یک موضوع خاص در زندگی و کسب‌و‌کار میپردازد.

کسب‌وکار وزندگی مثل سوار دوچرخه شدن است ما برای اینکه بتوانیم تعادلمان را حفظ کنیم باید به حرکت کردن، رکاب زدن و روبه‌جلو رفتن ادامه بدهیم. موفقیت و یا دستاوردهای گذشته نمی‌تواند برای ما موفقیت‌های امروز یا فردا را به همراه داشته باشد. اینکه چه چیزی دارید؟ یا چه چیزی ندارید؟ از چه امکاناتی استفاده می‌کنید؟ و یا استفاده نمی‌کنید؟ اینها همه دوچرخه‌های شما هستند. برای استفاده از آنها و برای رسیدن به‌جایی که می‌خواهید باید رکاب بزنید. رکاب زدن باید بخشی از زندگی روزانه یک کارآفرین و یا یک فردی که در زندگی هدفی دارد باشد.

در سریال رکاب حسین طاهری درست مانند یک مربی در کنار شما رکاب میزند تا به شما در مسیر زندگی و کسب و کارتان یاری رساند.او مشاور کسب و کارها و برندهای برتر ایران ، کارشناس رادیو اقتصاد و مدرس مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی اصفهان است و در سریال رکاب نه تنها دانسته‌ها بلکه توانسته‌ها و حاصل سالها تجربیات خود را به شما انتقال میدهد .

 • ما تضمین میکنیم :
 • تحول در زندگی و کسب و کار شما
 • دسترسی همیشگی و دانلود فوری تمامی قسمتها
 • در آینده مشمول افزایش قیمت نمیشوید

اشتراک سریال رکاب

۱۹۹ هزار تومان


توضیحات

اشتراک سریال رکاب

این مطالب را از دست ندهید!
1 نظر
 1. حسین رحمانی می‌گوید

  سلام
  مطالب مثل همیشه مفید بود
  یه تجربه ای که خودم داشتم اینه که قانون ضرب الاجل تحمیلی و شب امتحان واقعا جواب میده چندین بار امتحان کردم توصیه میکنم همین الان شروع کنین و تجربش کنین ضرر نداره

مشتاقِ خواندن نظرات شما هستم

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مینی‌بوک راهکارهای تفویض اختیار

رسیدن به نتایج از طریق سازمان دادن کار دیگران
هیچ ارتش یک‌نفره‌ای در طول تاریخ به پیروزی نرسیده‌ است
دانلود فایل
تهیه‌شده در گروه پژوهش و توسعه حسین طاهری
close-link