استراتژی برند

شما وقتی می خواهید برندی را در بازار توسعه دهیدو یا باعث ایجاد افزایش آگاهی مخاطبان شوید، نیاز به اولین و کلیدی ترین استراتژی در حوزه برندینگ، یعنی استراتژی جایگاه یابی دارید.

آنچه که در ادامه می شنوید مصاحبه زنده تلفنی با برنامه ۹۸ ها شبکه رادیو اقتصاد است که با موضوع استراتژی برند صورت گرفته است.


 به طور کلی می توان گفت، دو نوع استراتژی در برندسازی وجود دارد:

۱- استراتژی توسعه ای

۲- استراتژی احیایی (بازسازی مجدد برند (Rebranding)) که در اینجا مورد بحث قرار نمی گیرد.

اما به منظور توسعه یک برند در بازار و ایجاد افزایش آگاهی مخاطبان نسبت به آن برند، نیاز به دو استراتژی کلیدی در حوزه برندسازی می باشد:

استراتژی جایگاه یابی (Positioning- strategy):

در استراتژی جایگاه یابی، نظریه ای در مورد جایگاه یابی برند توسط آقایان جک ترود و اورایس مطرح شده است که محتوای این نظریه اینگونه بیان می شود که در ذهن هر فردی یک سری کمدهایی وجود دارد که هرکدام از این نوع کمدها مربوط به یک نوع گروه کالایی مشخص می باشد. برای مثال آقایان در ذهن خود برای گروه کت و شلوارها یا روغن موتورها و … یک کمد مشخص دارند. اما نکته قابل توجه این است که سه طبقه ی اول کمدها که نام برندها در آن جای می گیرد، کلیدی ترین طبقات در حوزه جایگاه یابی هستند. در واقع زمانی که یک کمپانی می خواهد برند خود را در بازار توسعه دهد، اولین فعالیتی که باید انجام دهد این است که باید بداند، قرار است در ذهن مخاطبان خود چه جایگاهی داشته باشد؟ و سپس لازم است که یک مفهوم (Concept) متناسب با این جایگاه، طراحی و بر روی آن کار کند. به طور مثال بعضی از کمپانی های خودروسازی بر روی مفهوم قدرت کار می کنند و برنامه جایگاه سازی برند آنها نیز پیرامون این کلمه کلیدی است.

از طرف دیگر زمانی که یک مفهوم شکل می گیرد، باید بتوان آن مفهوم را عینی کرد که برای این منظور باید دومین استراتژی برندینگ را که در زیر به بیان آن پرداخته شده است، مورد استفاده قرار داد.

استراتژی هویت سازی (Brand Identity- Strategy):

به منظور عینی سازی و انتشار مفهومی که بر اساس این مفهوم عمل جایگاه سازی برند صورت می گیرد، از استراتژی هویت سازی استفاده می شود. لازم به ذکر است که انتشار این مفهوم می تواند بر اساس آوا، کلام و تصویر باشد، که این مجموعه به همراه قول، وعده و شخصیتی که از برند طراحی می شود، هویت برند را می سازد.

استراتژی های جایگاه یابی و هویت سازی کلیدی ترین استراتژی ها در حوزه برندینگ می باشند و این دو همچون دو بال عمل می کنند، به گونه ای که اگر جایگاه سازی خوبی صورت گرفته باشد اما هویت برند به خوبی تعیین و تعریف نشده باشد و بالعکس؛ آنگاه پروژه مورد نظر، پروژه موفقی نخواهد بود.

زمانی که در مورد هویت یک برند صحبت می شود، می توان گفت که این هویت با یک شخص یا یک انسان هیچ تفاوتی ندارد و هویت برند نیز دارای ظاهر و شخصیت است به گونه ای که باید ظاهر آن با باطن و شخصیت آن همخوانی کامل داشته باشد. زیرا ظاهر هر شخص نشان دهنده باطن آن شخص می باشد. بنابراین اگر ظاهر و باطن هر فردی یکسان نباشد، آنگاه باعث ایجاد به یک تضاد فکری در ذهن مخاطبان خواهد شد.

در هویت برند دقیقا باید تمام عناصر و ابزارها درست چیده شده باشد. اولین هویتی که برای یک برند لازم است؛ داشتن یک هویت کلامی یا یک ادبیات و یا یک کپی رایتینگ منحصر به آن برند می باشد. به این معنی که این هویت باید بداند که چگونه می خواهد با مردم حرف بزند؟ چگونه می خواهد با مخاطبان خود رابطه برقرار کند؟،چگونه می خواهد به نیازها، چالش ها و خواسته هایی که مشتریانش دارند، پاسخ دهد؟ و در نهایت طراحی کپی رایتینگ یا اصطلاحا نگارش متون تبلیغاتی برای برند خود است.

از طرف دیگر، دومین هویتی که برای یک برند لازم می باشد، طراحی هویت بصری برند است. به طور مثال در یک شرکت؛ رنگ، عناصری که در لگو و آرم آن شرکت مورد استفاده قرار می گیرد، لگو تایپ آن و هر آنچه که دارای ساختار گرافیکی است، مجموعه آنها می تواند به تقویت ذهنی افراد نسبت به آن برند کمک کند.

شرکت های زیادی در حوزه طراحی هویت بصری برند بسیار ضعیف عمل می کنند، به گونه ای که در هرجایی با هر شکلی که خود می خواهند ظاهر می شوند. برای مثال این شرکت ها در نمایشگاه با یک تیپ و در تبلیغ مطبوعات به شکل دیگری ظاهر می شوند. آگهی آنها توالی و تداوم ندارد و همچنین نقش رنگ را بسیار دست کم می گیرند و در نتیجه به مرور نمی توانند در ذهن مخاطبان خود تاثیر ویژه ای داشته باشند. زیرا مخاطبان هیچ تصویر شاخصی از آنها نخواهند داشت و همیشه یک تصویر مبهم از آن شرکت ها در ذهن آنها وجود خواهد داشت. علت این مساله را می توان اینگونه بیان کرد که این شرکت ها دایم از ابزارهای مختلف استفاده می کنند و در نتیجه نمی توانند بخشی از حافظه یا خاطره مشتریان خود را درگیر خود کنند و منجر به ایجاد تضاد فکری در ذهن آنها خواهند شد.

باید توجه کرد که برند دقیقا همانند یک موجود زنده می باشد که اگر بتوان برای آن یک رفتار، ادبیات و تصویر مشخص تعریف کرد، آنگاه می توان در کسب و کار خود موفق بود.

 

 

ارسال یک پاسخ

به پاس حفظ حریم شخصی شما آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.