مشاور توسعه و شتابدهی تجارت ، برندینگ ، تبلیغات و بازاریابی
بازارها امروز عوض‌شده و نوع ارتباطی هم که در بازار بین مشتریان و تولیدکنندگان و کارآفرینان  وجود داشته، طبیعتاً”دچار یکسری تغییرات شده است. آنچه می‌شنوید مصاحبه رادیویی حسین طاهری با موضوع چالش‌های معرفی محصولات جدید در بازار که در برنامه نود و هشتی هادر رادیو اقتصاد صورت گرفته است. یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دغدغه‌های خریداران و مصرف‌کنندگان جامعه و حتی تولیدکنندگان و کارآفرینان، پاسخ به این سؤال است که آیا واقعاً لازم است که در بازار، به رسانه‌ها ابزارهای جدید رو آورد؟
به‌طور طبیعی، در دنیای امروز، ازیک‌طرف بازارها و از طرف دیگر نوع ارتباطی که بین ذینفعان و مشتریان و همچنین تولیدکنندگان و کارآفرینان در بازار وجود دارد، دچار یک سری تغییرات شده است. درواقع می‌توان گفت که افراد دیگر همچون زمان‌های گذشته، نمی‌توانند به‌راحتی بفروشند و نیازهای مشتریان را مورد هدف قرار دهند و علت این مسئله این است که در بازار امروز، رقابت بسیار سنگین شده است، به‌گونه‌ای که با نگاه به هر محصول، متوجه خواهیم شد که برای آن محصول، حجم بالایی از تولیدکننده‌ها وجود دارد.
به‌طور مثال در سال ۱۳۸۷، در ایران تنها ۲ برند آب‌معدنی وجود داشت، اما در زمان حاضر، چیزی بالغ‌بر ۴۰۰ برند آب‌معدنی در سراسر ایران وجود دارد که بعضی از آنها منطقه‌ای بوده و تنها در یک سری مناطق خاص یافت می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که در زمان حاضر، حجم زیاد محصول منجر به ایجاد مشکلاتپیچیده‌ای برای بسیاری از شرکت‌ها شده است. زیرا مراحل تولید یک محصول، تا قبل از اینکه وارد بازار شود، هزینه‌های بسیاری را به تولیدکننده تحمیل خواهند نمود. درنتیجه، لازم است که به این سؤال مهم و اساسی پاسخ داده شود که؛ افراد برای معرفی محصول خود در این شرایط، نیازمند چه استراتژی‌هایی می‌باشند؟ به منظور پاسخ به این سؤال لازم است که به بررسی و تفکر بر روی دو مساله مهم و اساسی، در درون و بیرون سازمان خود بپردازیم. ۱ اولین مسئله، یک مسئله‌ی کاملاً داخلی است. به این معنی که زمانی که تولیدکننده قصد ورود یک محصول جدید به بازار را دارد، در ابتدا این محصول در بخش R&D و تحقیق و توسعه، با ایده‌های کارشناسان و مدیران شرکت تولید می‌شود و متأسفانه این محصول به لحاظ ایده، از درون به بیرون کارخانه انتقال می‌یابد. درحالی‌که تولیدکنندگان باید محصول واقعی و نیاز واقعی را در درون بازار شناسایی نموده و سپس بر اساس این شناسایی، محصول‌های جدید خود را تولید نمایند.

علت توجه به این مسئله را می‌توان این‌گونه بیان کرد که متأسفانه در دنیای امروز، در صنعت، تفکری وجود دارد که می‌توان نام آن را بیماری نزدیک‌بینی محصول و یا سندروم محصول نامید و این تفکر باعث می‌شود که تولیدکنندگان آن‌قدر به محصول خود توجه نموده و عاشق آن شوند، که مابقی موارد ازنظر آنها پنهان بمانند، که البته این مسئله یک امر کاملاً طبیعی است، زیرا آنها برای تولید این محصول بسیار زحمت‌کشیده‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که پذیرش این مسئله که تولید یک محصول و ایده‌ی اولیه‌ی آن نباید درون بخش تحقیق و توسعه باشد، بلکه باید تنها در این بخش به تکامل برسد و درواقع ایده‌ی اولیه‌ی محصول باید در درون بازار و وابسته به نیازها باشد؛ یک مسئله ی کاملاً داخلی محسوب می‌شود. در زمان‌های گذشته، فرهنگ خرید کالای آنلاین، به‌واسطه‌ی عدم وجود امنیت، عدم‌حمایت دولت، عدم وجود نماد الکترونیکی و سرویس‌دهی خوب شرکت‌ها، در ایران وجود نداشت. اما در حال حاضر، این مسئله تبدیل به یک فرهنگ شده است و افراد باید این مسئله را پذیرفته و بر اساس این فرهنگ گام بردارند.

۲- اما دومین مساله، در جهت استفاده از استراتژی های مناسب به منظور معرفی محصول خود به بازار، مساله ی بیرون از سازمان است، که این مساله باعث می شود که محصولات جدید و نو نتوانند از اقبال خوبی در بازار بهره مند گردند.

در سال گذشته، در دنیا حدود ۲۵۶ هزار محصول جدید در قفسه های فروشگاه ها قرار گرفته است. به این معنی که به طور متوسط در هر ۲ دقیقه یک محصول جدید تولید و وارد بازار شده است. اما نکته قابل توجه این است که ۹۰% این محصولات در شروع با مشکلاتی روبرو شده اند. زیرا مردم دارای عادت های رفتاری در خرید خود می باشند، که نمی توانند این عادت ها را به راحتی عوض نمایند.

بنابراین می توان گفت، زمانی که یک محصول جدید وارد بازار می شود، مساله ی اصلی توجه به این نکته است که این محصول در ابتدا باید درست شناخته شود و برای اینکه این محصول درست شناخته شود، باید به درستی در بازار ارایه شود. در واقع یک محصول خوب باید دارای یک ارایه ی خوب باشد. اما پس از اینکه یک محصول به خوبی ارایه گردید، وارد مرحله ی بسیار مهمی می شود که نام آن را می توان چاله ی محصول نامید، که در واقع بسیاری از کمپانی ها دقیقا در همین بخش گیر می کنند که علت آن عدم توجه به این مساله است که پس از ارایه محصول لازم است که امکان مصرف آن برای اولین بار، به راحتی برای مشتریان ایجاد گردد.

در واقع اگر افراد به یک برند و یا ذائقه ی خاص از لبنیات عادت کرده باشند، تغییر این عادت بسیار برای آنها سخت خواهد بود. همین طور می توان این مساله را برای عادت های رفتاری افراد در خرید لباس از یک لباس فروشی و برند خاص نیز مطرح نمود.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که لازم است شرکت ها تمام تلاش خود را بر روی این مساله متمرکز نمایند که به واسطه ی پروموشن هایی که انجام می دهند، استراتژی های مناسبی که به منظور ورود محصول خود به بازار دارند، قیمت گذاری هایی درستی که برای محصول خود در نظر می گیرند و همچنین هدف های فروش واقع بینانه ی خود، به گونه ایی که فروش واقع بینانه خود را بر اساس حجم کل بازار شناسایی نمایند؛ این امکان را برای مشتریان خود ایجاد نمایند که بتوانند برای اولین بار آن را تست نمایند. زیرا مردم برای اولین بار زمانی که با محصولی مواجه می شوند، قصد خرید آن را ندارند، بلکه هدف آنها ایجاد یک زمینه ی اعتماد به آن محصول در خود، به منظور انجام خرید واقعی آن محصول در دفعات بعدی خرید می باشد.

این مطالب را از دست ندهید!

مشتاقِ خواندن نظرات شما هستم

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مینی‌بوک راهکارهای تفویض اختیار

رسیدن به نتایج از طریق سازمان دادن کار دیگران
هیچ ارتش یک‌نفره‌ای در طول تاریخ به پیروزی نرسیده‌ است
دانلود فایل
تهیه‌شده در گروه پژوهش و توسعه حسین طاهری
close-link