اورانیوم

تفکر سیستمی چیست؟

به مجموعه‌ای از عواملی که در یک سازمان در یک زندگی و یا در یک کشور یا حتی در یک شرکت یک رفتار خاصی را به‌وجود‌می‌آورد که به‌واسطه آن رفتار خاص افراد باهم ارتباط دارند و در تعامل هستند، سیستم گفته می‌شود.

سیستم یک کلمه لاتین است که در عربی به آن نظام گفته می‌شود و در فارسی به سامانه تبدیل‌شده است. نظام با نظم فرق می‌کند. زمانی هست که شما یک مدیر منظم هستید بخش‌های مختلف سازمان شما به‌صورت منظم در حال کار هستند و افرادی که در سازمان شما کار می‌کنند بر اساس یک نظم و انضباط شخصی و در مواقعی با یک نظم تیمی و سامانی پیش می‌روند. اگر این مجموعه درکنار هم قرار گیرد ولی تعاملی بین آنها وجود نداشته باشد؛ به‌اصطلاح سیستم(نظام و سامانه) هم در سازمان وجود نخواهد داشت

سیستم یا سامانه مجموعه‌ای از اجزا است که برای رسیدن به یک هدف مشترک با همدیگر تعامل دارند.

به‌عنوان‌مثال فرض کنید گروهی برای رژه آماده‌شده‌اند هرکدامشان نفربه‌نفر یا هر صف به تنهایی بتوانند خیلی خوب مهارت رژه رفتن را پیاده کنند، اما وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند و خطوط شکل می‌گیرد هرکدام بخواهند ساز خود را بزنند، درواقع به‌خودی‌خود نظم دارند ولی نظام ندارند. از همه مهم‌تر وقتی شما یک سیستم یا نظام تشکیل می‌دهید آن رفتار خاص سیستم باید برای شما و سازمان شما یک هویت ایجاد بکند.

مثالی دیگر در این زمینه اغلب تاجر نماها یا بازرگان نماهای ایرانی در چند سال اخیر اگر دقت کنید اول به کشور دبی رفتند و کلونی تشکیل دادند اتفاقی که بعد از مدتی در دبی افتاد شرایط برای تاجرهای ایرانی فوق‌العاده سخت شد و تعداد زیادی از ایرانیان را از دبی بیرون کردند به خاطر کارهایی که اصولی و نرمال و با هماهنگی با سیستم جهانی نبود بعد از دبی، ترکیه و گرجستان.به‌مرور مدل رفتاری تاجر نماهای ایرانی از  تجارت ایرانی‌ها یک هویت ایجاد کرد و باعث شد کار برای خیلی از تاجرها و بازرگان‌ها سخت بشود.

مثال بعدی که در مدل رفتاری برای ایجاد یک هویت می‌توان بیان کرد این است که؛ تصور کنید که می‌خواهید با کل فامیل به پیک‌نیک بروید در این فامیل خانواده‌ای وجود دارد که بر رفتارهای خاصی شهره است، به‌طور مثال وقتی می‌خواهیم به پیک‌نیک برویم این پیش‌زمینه ذهنی راداریم که آنها حتماً باهم دعوا خواهند کرد ویا زمانی که می‌خواهیم به منزل آنها برویم از این موضوع آگاه هستیم که آرامش نداریم ولی بعضی از خانواده‌ها هستند که شما وقتی می‌خواهید به خانه آنها بروید لحظه‌شماری می‌کنید و بعد می‌بینید اصلاً آنها بر اساس یک نظم یا نظام و سامانه و سیستم رفتار می‌کنند و هر کس در منزل وظایف کاملاً مشخصی دارد و در دیدگاه فامیل آنها یک هویت کامل دارند و به‌عنوان یک خانواده مهمان‌نواز شناخته می‌شوند.

به نظر من اینکه بدانیم یک سیستم خوب هست یا خیر؟ فقط یک معیار دارد!

میزان شادی و رضایتی که افراد، درون سیستم دارند، معیار خوب بودن آن سیستم می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن