مشاور توسعه و شتابدهی تجارت ، برندینگ ، تبلیغات و بازاریابی

اشتباهات شما چه رنگی هستند؟

هر اشتباهی که ما مرتکب می‌شویم یک رنگ خاصی دارد. بشر از روزی که به دنیا وارد شده با اشتباهات مختلفی دست‌و‌پنجه نرم کرده‌است. اصلا ما با اشتباه آفریده شدیم. در این بخش می‌خواهیم در مورد ۴ رنگی که اشتباهات ما دارند و تاثیری که اشتباهات می‌توانند در موفقیت ما داشته‌باشند را بررسی می کنیم.

آیا اشتباهات ما می‌تواند، عامل موفقیت ما باشند؟

همه ما دچار اشتباه می‌شویم و اشتباه یک امر اجتناب ناپذیر در زندگی ماست اما اشتباهات ما به لحاظ اهمیت، اندازه و حتی رنگ با هم متفاوت هستند. هیچ وقت جلوی اشتباهات را نمی‌توانیم بگیریم اما می‌توانیم مدیریت دانش و اطلاعاتمان را نسبت به اشتباهاتی که انجام می‌دهیم بالا ببریم. درک این دانش و اطلاعات در مورد اشتباهاتمان می‌تواند اشتباهات ما را تبدیل به تجربه‌های گران‌قدر کند و درس‌هایی به ما بدهد که ما مجدد آن اشتباهات را تکرار نکنیم. بشر برای موفقیت و برای رسیدن به سعادت هیچ راهی به جز اشتباه کردن ندارد. جالب است بدانید که مسیر موفقیت و مسیر شکست کاملا مشابه هم هستند. شکست آن بخشی از موفقیت است که به واسطه اشتباهات ما به وجود می‌آید که اگر این اشتباهات را نتوانیم به تجربه تبدیل کنیم و از آن‌ها درس بگیریم آن شکست، شکست می‌ماند. در اینجا می‌خواهیم با شما در مورد اشتباهات و رنگ‌هایی که اشتباهات ما دارند صحبت کنیم.

اشتباهات سبز

اسم اولین اشتباهات، اشتباهات سبز است. اشتباهاتی که تا می‌توانیم باید مرتکب شویم. این نوع اشتباهات به واسطه‌ی ارتقاء سطح دانش، عملکرد و توانایی‌های ما به ‌وجود می‌آید. تصور کنید شما می‌خواهید یک مهارت جدیدی را یاد بگیرید مثلا طراحی یک سایت، سخنرانی، نوشتن یک کتاب یا ارائه‌ی یک پروپوزال. یادگیری هر نوع مهارت و تخصص جدیدی عامل این می‌شود که ما توانایی‌هایمان را بالا ببریم. طبیعی است که در این سطح از بالا رفتن توانایی‌ها ما مرتکب یک سری از اشتباهات می‌شویم و علت این است که در آن سطحی از توانایی‌ها قرار می‌گیریم که تا قبل از این قرار نداشتیم. اشتباهاتی که در این مرحله به وجود می‌آید به مرور، دانش و مهارت ما را نسبت به عملکردی که داریم بالا می‌برد. زمانی که می‌خواهید یک وب سایت طراحی کنید طبیعی است که با اشتباهات مختلفی روبه رو می شوید. زمانی که می‌خواهید مهارت تایپ کردن را یاد بگیرید، به واسطه این که توانایی شما دارد بالاتر می‌رود اشتباهات اولیه‌ای به وجود می‌آید این اشتباهات خیلی اشتباهات سخت و بعضی وقت‌ها ناامید کننده است اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که ما نباید درگیر لوپ یا اصطلاحاً چرخه‌ی این اشتباهات شویم. علت بروز همچین اشتباهاتی این می‌تواند باشد که ما خیلی از وقت‌ها بدون فکر داریم دست به اقدام می‌زنیم. بنابراین لازمه‌ی این که بتوانیم توانایی‌هایمان را بالا ببریم این است که تا می‌‌توانیم اشتباهات سبز زندگی‌مان را بالاتر ببریم. اشتباهات سبز ما را کامل‌تر می‌کند. اگر در زندگی دچار چنین اشتباهاتی نمی‌شوید معنی آن این است که خودتان را برای یادگیری‌های بیشتر، برای این که خودتان را در سطح بالاتر ببرید و عملکردتان را بهبود بدهید آماده نکردید و در یک سکون و رخوت و یک روزمرگی به سر می‌برید.

مرتکب شدن اشتباهات سبز در زندگی به این معنی است که ما هر چه سریع‌تر می‌توانیم مراحل رشد و پیشرفت خودمان را اندازه‌گیری کنیم. هیچ وقت همه‌ی ما کامل نیستیم و با نقصمان و نقد نقصی که داریم در انجام کارها می‌توانیم به سمت تکامل و آن ایده‌آلی که در ذهن خودمان داریم گام برداریم. اشتباهات سبز اشتباهات مثبت زندگی ماست. اشتباهات سبز اشتباهاتی هستند که ما را در مسیر رو به جلو قرار می‌دهند. اشتباهات سبز اشتباهاتی هستند که زمانی که ما به موانع و دست‌اندارهای یک کار برمی‌خوریم عامل این می‌شوند که دوباره همه چیز را چک کنیم و رفتارمان را اصلاح کنیم. بنابراین درک این که اشتباهات سبز می‌توانند عملکرد بهتری از ما بسازند عامل این می‌شود که ما به واسطه‌ی اشتباهاتمان متوقف نشویم و نترسیم.

اشتباهات آبی

اشتباهات دوم اشتباهات آبی هستند. اشتباهاتی که به واسطه‌ی یک سری آگاهی‌های لحظه‌ای در ذهن ما ایجاد می‌شوند. معنی آگاهی لحظه‌ای چیست؟ خیلی از وقت‌ها ما می‌دانیم برای برخورد با مشکلات و برای انجام دادن روند یک کار چه کارهایی را باید انجام دهیم اما به واسطه‌ی اعتمادی که به مغزمان، ذهنمان و فکرمان داریم و بعضا تجربیات گذشته به واسطه‌ی این یک سری افکار لحظه‌ای در حین بروز یک مشکل به سراغ ما می‌آید. تصور کنید یک محلی آتش گرفته‌است و می‌خواهیم آن را با آب خاموش کنیم در اطرافمان یک بطری یا یک بشکه‌ای هست و مایعی شبیه آب در آن وجود دارد بلافاصله به واسطه‌ی آگاهی لحظه‌ای که داریم می‌خواهیم آتش را با آب خاموش کنیم غافل از این که نمی‌دانیم محتوای آن ظرف نفت یا الکل است و این باعث می شود به واسطه‌‌ی اعتماد بی‌جا داشتن به آگاهی لحظه‌ایمان به جای اینکه آن مشکل را حل کنیم مشکل را پیچیده‌تر کنیم.

اشتباهات آبی یا اشتباهات ناشی از آگاهی لحظه‌ای ۳ موقع به سراغ ما می‌آید.

  1. ما کاری را انجام می‌دهیم و بعد متوجه می‌شویم که اطلاعات ما و جزئیاتی که ما برای انجام آن کار لازم داشتیم به اندازه کافی نبوده‌است. به عنوان مثال تصور کنید که شما دارید نقاشی می‌کشید و می‌خواهید در نقاشیتان طلوع آفتاب را نشان دهید و شروع می‌کنید با رنگ زرد خورشید و طلوع خورشید را نشان دادن ولی غافل از این که زمانی که خورشید طلوع می‌کند خورشید به رنگ نارنجی است ولی تصور ما در آن لحظه این است که خورشید زرد است .پس خورشید در هنگام طلوع آفتاب هم می‌تواند زرد باشد. در کسب و کار هم همین است خیلی وقت ها ما یک سری اتفاق‌ها و یک سری تصمیمات را می‌‌گیریم که در آن لحظه فکر‌ می‌کنیم تصمیمات درستی هستند و به واسطه‌ی آگاهی که در آن لحظه داریم به آن تصمیم‌ها اعتماد می‌کنیم اما زمانی که از آن تصمیم‌ها می‌گذرد می‌بینیم ما با اطلاعات دقیقی تصمیم‌گیری نکردیم.
  2. زمانی که ما اعتماد می‌کنیم به سیستم‌های رفتاری خودمان و عادت‌های‌ رفتاری خودمان. تصور کنید یک معلمی بیاید و هر روز از دانش‌اموزان مختلف سوال بپرسد بعد از مدتی متوجه این می‌شود از یک سری از دانش‌آموزان به صورت ناخودآگاه بیشتر از بقیه سوال می‌پرسد و آن‌ها را دعوت می‌کند برای اینکه پاسخ ‌گوی سوالاتش باشند. یا یک مدیر به مرور به این نتیجه برسد که در بین کارمندانش از یک سری از کارمندان خاص و یک سری کارمندانی که تا قبل از این پروژه‌ها به آن‌ها محول شده، بیشتر از آن ها کار می‌خواهد و این یک اشتباهی است می‌تواند در ذهنش ایجاد کند که به واسطه‌ی اتفاق‌هایی که در آن لحظه در ذهنش می‌افتد آیا کارمندی که همیشه از آن کار می‌خواهد فرد مناسبی برای انجام کارهای جدیدتر نیز هست یا نه و به مرور به این نتیجه می‌رسد که این کارمند برای یک سری از پروژه‌ها، یک فرد متناسب و مناسبی نخواهد بود اما زمان و انرژی زیادی برای این که به این اشتباه پی‌برده شود صرف شده است دلیل آن همان اشتباهات لحظه‌ای است چون مدیر در آن لحظه فکر می‌کند این درست‌ترین تصمیمی است که می‌گیرد و آن فرد دقیقا همان فردی است که باید با آن تخصص آن کار را انجام دهد ولی بعد از مدتی متوجه می‌شود که در تصمیمش اشتباه کرده است.
  3. مربوط به زمانی است که یک چیز به اشتباه به یاد ما می‌آید. نمی‌دانم برای شما اتفاق افتاده که روز تولد یک دوستی یا یک عزیزی را اشتباهی به او تبریک بگویید این به واسطه‌ی این است که در آن لحظه آگاهی لحظه‌ای مغز ما فکر می‌کند که امروز روز تولد دوستمان است.

اشتباهات زرد

سومین نوع اشتباهات ما اشتباهات به رنگ زرد هستند. اشتباهاتی که ناشی از بی‌دقتی یا شلختگی و بی‌نظمی رفتار ما و سبک زندگی ما به وجود می‌آید. این نوع اشتباهات زمانی به وجود می‌آیند که ما به خودمان اعتماد داریم و به واسطه یک بی‌نظمی و یک اشتباه و اصطلاحا یک شلختگی کوچک باعث می‌شود آن اشتباه به وقوع بپیوندد. خوبی این نوع اشتباهات این است که درست است که ما روال طبیعی یک کار را انجام می‌دهیم منتها همین اشتباهات مثل یک آلارم و مثل یک زنگ هشدار می‌ماند برای ما که مجدد برگردیم، کارمان را متمرکزتر انجام دهیم، روند و فرآیندها را دوباره بررسی کنیم، منابع کلیدی در سازمانمان و زندگیمان را یک بار دیگر مورد بررسی قرار دهیم و تا می‌توانیم میزان توجهی که در حین انجام یک کار داریم را در سطح خودش نگه داریم.

اشتباهات قرمز

چهارمین اشتباهات ، اشتباهات قرمز رنگ ما هستند. من اسم این اشتباهات را اشتباهات پرخطر گذاشته‌ام. اشتباهاتی است که امکان دارد فاجعه به بار بیاورد. مثلا تصور کنید اشتباه افرادی که در یک نیروگاه هسته‌ای کار می‌کنند یک اشتباه کوچک‌شان می‌تواند جان هزاران انسان را به خطر بیندازد، می‌تواند تغییرات زیست محیطی و تغییرات اقلیمی خیلی غیرقابل جبرانی به وجود آورد. یا راننده اتوبوسی که سر یک پیچ باید سرعت خودش را کم کند ولی همین یک اشتباه کوچک عامل این می‌شود که جان خود و جان چهل مسافری که در اتوبوس قرار دارند به خطر بیفتد. اشتباهات پرخطر همیشه اشتباهات لحظه ای نیستند گاهی وقت‌‌ها در طول یک فرایند امکان دارد به وجود بیاید. مثلا تصور کنید که یک نفر الان در حال درس خواندن است برای قبولی در دانشگاه و قبولی در کنکور اشتباهات پرخطری که این‌جا می‌تواند به وجود بیاید این است که بی‌نظمی و بی‌تعهدی نسبت به برنامه‌ای که برای تحصیل خود در نظر‌گرفته‌است تبدیل به یک عادت شود و نتیجه این اشتباه پرخطر در طول یک فرایند خود را نشان می‌دهد تا در لحظه. نکته ای که این‌جا وجود دارد این است که هر چقدر به سمت موفقیت نزدیک می‌شوید اشتباهات پرخطر زندگی‌تان بیشتر می‌شود مثل یک تیم فوتبال می ماند که در جام جهانی تا مرحله‌ی فینال بالا آمده و دقیقا در بازی فینال یک اشتباه کوچک می‌تواند تمام زحمات و تلاش‌‌ها را از بین ببرد. کاری که ما در این اشتباهات باید انجام دهیم این است که تا می‌توانیم خودمان را مجهز و مسلط به دیدگاه شناخت جانبی کنیم. دیدگاه شناخت جانبی می‌گوید زمانی که شما در یک موقعیتی قرار دارید چون درگیر آن موقعیت هستید خیلی از اتفاقات اطرافتان را نمی‌بینید. بنابراین بهتر است خیلی وقت‌ها به جای این که عجله کنید صبر کنید چون شما وقتی عجله می‌کنید درصد خطای شما بالاتر می‌رود با کمی صبر، با کمی مرور رفتارها و تجربیاتی که در حین فعالیت به‌دست آوردید و بیرون آمدن از خودتان و نگاه به دست‌آوردها و نتیجه‌هایی که تا الان به‌دست آورده‌اید می‌تواند درصد اشتباهات پرخطر شما را کم کند.

همه‌ی ما اشتباه می‌کنیم اما باید بپذیریم که همه‌ی اشتباه‌ها شبیه به هم نیستند. امروز با خود بنشینید و به این فکر کنید که در زندگی چقدر اشتباه سبز، چقدر اشتباه آبی، چقدر اشتباه زرد و چقدر اشتباهات قرمز داشته‌اید و از این به بعد هر وقت که با یک مشکل یا یک اشتباه روبه‌رو می‌شوید اولین درکی که به آن می‌رسید این باشد که بتوانید چطور این اشتباه را مدیریت کنید و این اشتباه جزء کدام دسته‌های رنگی است که می‌تواند برای ما درس باشد یا اینکه یک تجربه‌ای باشد برای این که نخواهیم جلوی اشتباهات بعدی را بگیریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.